UPUTSTVO ZA PACIJENTE
1. Za ambulantni pregled potrebno je doneti specijalistički uput od ginekologa iz Doma zdravlja (“plavi uput”).Uput za specijalistički pregled – plavi – pokriva period osiguranja od 6 meseci. O vremenu isteka uputa vi vodite računa.
Sa uputom i overenom zdravstvenom knjižicom javiti se na šaltere 1 i 2 (za pacijente koji su iz Beograda) a šalter 3 (za pacijente iz unutrašnjosti). Na šalteru se pacijent upućuje u ambulantu br.4 endokrinološkog savetovališta. Šalteri rade od 7 ujutru. Svi pregledi se moraju zakazati. Ambulanta endokrinološkog savetovališta u prizemlju Klinike namenjena je prvim i kontrolnim pregledima.
Ako imate zakazan pregled u ambulanti 4 – javiti se prvo na šalter 1 ili 2 a za pacijente iz unutrašnjosti šalter 3 sa uputom i overenom zdravstvenom knjižicom. Studenti iz unutrašnjosti treba da ponesu sa sobom i potvrdu fakulteta da su redovni studenti. Nakon toga ispred ambulante 4 sačekati svoj termin. Potrebno je da znate datum poslednje menstruacije. Poželjno je da znate svoju telesnu težinu i telesnu visinu. Ambulanta 4 vrši uslugu vađenja krvi i izdavanja rezultata od 7:30 do 9:00h. Prvi dan menstrualnog ciklusa je prvi dan krvavljenja (bez obzira na doba dana).
2. Za stacionarno lečenje (ležanje na odelenju) potrebno je doneti uput za ležanje od ginekologa iz Doma zdravlja (“zeleni uput”) i overenu zdravstvenu knjižicu. Uput za stacionarno (bolničko) ležanje zeleni – važi isključivo za jednu hospitalizaciju (za kontrolni pregled je neophodan uput za specijalistički pregled).
Na šalterima 1, 2 ili 3 pacijent se upućuje u ambulantu endokrinološkog Savetovališta sa belom listom za prijem (sa sobom ponesite minimalno ličnih stvari). Prijemi se vrše i subotom i nedeljom preko ambulante 1 oko 8 i 30.
Prijem pacijenata se obavlja između 8 i 9 sati. Ordinirajući lekar u savetovalištu prima pacijenta na odelenje. Pacijent sa dokumentima ide na šalter za prijem gde se otvara istorija bolesti a odatle se upućuje u garderobu da se presvuče. Nakon toga, pacijent ide na odelenje ginekološke endokrinologije.
3. Ako imate uzimanje krvi za hormone po nalogu doktora iz ove ustanove:
Prvo se javite na kartoteku. Nakon toga sa dobijenom belom listom se javite sestri u ambulantu 4 od 7:30 do 8:00h. Možete da doručkujete. Vađenje krvi se ne radi subotom i nedeljom.
Ako imate uzimanje krvi za dnevni profil prolaktina: Uzimanje krvi se vrši tri puta. Prvi uzorak se uzima u 8h ujutru, zatim u 11h i u 13h. Molimo da se sa belom listom javite sestri u ambulantu 8 10 minuta pre vađenja krvi u 8h ujutru. Poželjno je da se ispred ambulante opustite i sednete (mirujete) oko 20 – 30 minuta pre vađenja krvi. Možete da doručkujete i pijete tečnost.
Ako imate uzimanje krvi za biohemijske analize:
Postupak prijavljivanja na šalteru je isti – samo to jutro ne smete uzimati hranu i tečnost (krv se vadi na tašte).
Uzimanje krvi za hormone štitne žlezde:
Ako pijete lekove za štitnu žlezdu – to jutro ih nemojte popiti nego tek nakon vađenja krvi.
4. Za ispitivanje hormonskog statusa: pacijenti koji imaju poremećaj ciklusa javljaju se u bolnicu drugog ili trećeg dana menstrualnog ciklusa. Prijem se obavlja u ambulanti endokrinološkog Savetovališta. Pacijenti se mogu javiti i vikendom, dežurnoj službi. Pacijentkinje koje nemaju menstruaciju javljaju se bilo kog dana.
OGTT se radi kad je pacijent hospitalizovan na klinici i tada se radi priprema pacijenta za test.
Mesec dana pre endokrinološkog ispitivanja ne sme se uzimati nikakva hormonska terapija.
Pacijent se obično otpušta sutradan, a dalje ispitivanje, ukoliko je potrebno (snimanja – nuklearna magnetna rezonanca, dodatni hormonski testovi), obavlja se, takođe, u zakazanim terminima putem jednodnevnih hospitalizacija. Potrebno je poneti “zeleni uput” iz Doma zdravlja.
5. Pacijenti koji odredjuju hormonski status u sklopu analiza potrebnih za postupak vantelesne oplodnje i imaju urednu menstruaciju, vade krv sa ambulantnim- “plavim” uputom- u ambulanti Savetovališta. Sa uputom pacijenti se prvo javljaju na šalter, odakle se potom, upućuju u ambulantu Savetovališta.
Zakazivanje konsultacija u savetovalištima (endokrinološko i savetovalište za IVF, kao i za ultrazvučni pregled) se vrši preko matičnog Doma zdravlja. Telefon za informacije na klinici je: 011/366-3330.
Preuzimanje rezultata laboratorijskih analiza: svakog radnog dana od 7:30 – 9:00h. Neophodno je poneti otpusnu listu ili lekarski izveštaj na kojima piše naziv i datum uzetih analiza.
Molimo vas da ujutru prilikom dolaska u amb. 4 imate razumevanja i strpljenja s obzirom da se u slično vreme vrši prijem pacijenata za bolničko lečenje, uzimanje krvi, izdavanje rezultata i sl. Dajte prednost trudnicama i pacijentima koji se loše osećaju. Savetovalište ima obavezu da bez zakazivanja primi hitne pacijente iz amb. 1 (prijemna ambulanta) ili interkliničke ležeće pacijente upućene sa drugih klinika kliničkog centra.
Prvi pregled se zakazuje u roku od mesec dana. Ukoliko kod željenog lekara nema mesta, pregled se zakazuje kod nekog drugog lekara.
Intervencije u cilju lečenja i ispitivanja steriliteta i analize koje je potrebno doneti u bolnicu:
a) HSG – bakteriološki cervikalni i vaginalni bris ne stariji od mesec dana, bris na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu ne stariji od 6 meseci i rezultate krvi za leukocite, CRP i sedimentaciju ne starije od mesec dana. Doneti i kolposki nalaz i Papanikolau bris grlića ne stariji od godinu dana.
Dogovor za HSG se obavlja se na odelenju infertiliteta – I sprat – javiti se glavnoj sestri s obzirom da se intervencija obavlja određenog dana ciklusa.
b) Laparoskopija i histeroskopija – bakteriološki cervikalni i vaginalni bris i urinokulturu ne stariji od mesec dana, bris na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu ne stariji od 6 meseci. Ukoliko su ovi nalazi uredni, pacijentkinja se može javiti radi zakazivanja laparoskopije ili histeroskopije. Do operacije, treba da uradi krvnu grupu i Rh faktor, krvnu sliku, aPTT, biohemiju (glikemija, urea, kreatinin, ukupni proteini, natrijum, kalijum) i urin. Ovi rezultati ne smeju biti stariji od mesec dana u momentu operacije. Neophodno je doneti i izveštaj interniste na kome se nalazi saglasnost za operaciju u opštoj anesteziji iz Doma zdravlja ili neke druge ustanove, takođe, ne stariji od mesec dana. Ukoliko pacijent boluje od neke hronične bolesti, doneti izveštaj odgovarajućeg specijaliste koji sadrži saglasnost za operaciju i opštu anesteziju kao i šemu specifičnih analiza i terapije. Doneti i kolposki nalaz i Papanikolau bris grlića ne stariji od godinu dana kao i snimak pluća.
Prijem u bolnicu će se obaviti jedan dan pre zakazane operacije. Potrebno je da se pacijentkinja radi prijema javi, sa svim gore navedenim rezultatima, na saltere u 7h i potom, na odelenje minimalno invazivne hirurgije (prvi sprat, preko puta vantelesne).